ĎAS MOŘSKÝ porce (1x cca 250g)

Kód: 4891
1 505 Kč –21 %
shutterstock 81592441
1 505 Kč –21 % 1 189 Kč / kg 297 Kč / 250 g
Zboží na cestě
Položka byla vyprodána…

V názvu je uvedená orientační velikost jednoho kusu viz. cca


Pokud si objednáte 0,25 Ďas mořský, objednali jste si 250 g. Váha se může trochu lišit. Konečný účet dostanete s objednávkou.

Detailní informace

Detailní popis produktu

anglický název: Monkfish
latinský název: Linnaeus
země původu: Dánsko
způsob lovu: Divoký odchyt
doporučená skladovací teplota: 0-2°C


Ďas mořský se specializuje na život ve velkých hloubkách při mořském dně. Tato specializace je umožněna poněkud atypickou stavbou těla. Tělo je relativně nízké a široké, což umožňuje lépe splynout s okolním prostředím. Nejširším ale současně i nejnižším místem je ďasova hlava, která obsahuje veliká ústa lemovaná řadou ostrých zahnutých zubů. Směrem k ocasu se tělo zeštíhluje.

Ďasova hlava zabírá přibližně jednu třetinu velikosti a dvě třetiny hmotnosti jeho těla, což mu dává atypický vzhled. Dolní čelist je značně vystouplá a přesahuje přes horní část. Oči mořského ďasa jsou velmi malé, což je důsledek vývoje druhu ve velkých hloubkách, kde je nedostatek světla, a jsou umístěny na horní straně hlavy. Na hřbetě se nacházejí dvě hřbetní ploutve. První tři paprsky hřbetní ploutve jsou modifikovány v dlouhé útvary, připomínající tykadla. Na prvním se nachází zvláštní světélkující útvar, který slouží jako návnada při lovu. Prsní ploutve jsou široké, ale břišní jsou oproti tomu jen velmi malé a jsou umístěny na straně hlavy. Řitní ploutev je posunuta na levou stranu těla a je vyztužena 9-11 měkkými paprsky. Postranní čára je zcela vyvinutá.

Zbarvení ďasů je proměnlivé a závisí na barvě okolního prostředí, ve kterém se ryba nachází. Obvyklé zbarvení je hnědé, červené nebo zelenošedé s nepravidelně rozmístěnými skvrnami. Břicho je převážně bílé. Jeho povrch je tvořen měkkou kůží, která je podobně jako u jiných hlubokomořských druhů bez šupin. Na povrchu těla se nachází značné množství drobných masitých výčnělků, které imitují nepravidelný povrch dna s pokryvem řas.

Samice může dorůstat až délky dvou metrů, obvykle se však délka jedince pohybuje v rozmezí 20-100 cm s hmotností okolo 40 kg. Maximální zdokumentovaná váha ďasa byla 57,7 kg, nejstarší jedinec měl 24 let.

Doplňkové parametry

Kategorie: Ryby
Hmotnost: 0.25 kg
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: